Co to jest piramida żywieniowa – opis, kogo dotyczy, jak z niej korzystać

Piramida żywieniowa

Coraz więcej mówi się dzisiaj o zdrowym stylu życia, zdrowej diecie i potrzebie aktywności fizycznej. W Sieci znaleźć można wiele artykułów, przydatnych wskazówek i przepisów kulinarnych na ten temat. Aby jednak zebrać to wszystko w całość potrzebne będzie nam coś, co pokaże zasady komponowania naszego codziennego jadłospisu. Tym właśnie jest piramida żywieniowa. Streszcza odpowiedni sposób odżywiania. Jak ona wygląda? Jak czytać piramidę żywieniową? Kogo ona obowiązuje? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Co to jest piramida żywieniowa

Dokładna nazwa to piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. To nic innego, jak grafika, która przedstawia ogólną ideę prawidłowego odżywiania. Powstała w Instytucie Żywności i Żywienia w 2016 roku. Od dwóch lat obowiązuje jednak nowy, zmodyfikowany i uaktualniony model. W każdym kraju obowiązuje właściwie inna grafika, jednak przekaz jest ten sam.

Warto pamiętać, że piramida żywienia jest skierowana do osób zdrowych. W przypadku chorych na cukrzycę, otyłość czy inne choroby cywilizacyjne może być konieczna modyfikacja zaleceń. W takich przypadkach warto skonsultować się ze swoim lekarzem, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Zalecenia przedstawione w piramidzie, w wielu przypadkach, sprawdzają się nie tylko w profilaktyce, ale również w leczeniu. Dotyczy to głównie różnego rodzaju chorób cywilizacyjnych.

Zdrowa dieta
Źródło: Pixabay

Jak wygląda piramida żywieniowa

Grafika piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej przedstawia poziomy, na których znajdują się konkretne grupy produktów. Najniższe piętra są jednocześnie największe. Oznacza to, że przedstawione na nich produkty powinny być spożywane przez nas najczęściej i w sporych ilościach. Im wyżej na piramidzie żywienia, tym spożycie produktów powinno być mniejsze. Piramida składa się z sześciu poziomów. Na samym dole znajduje się aktywność fizyczna, jako nieodłączny element zdrowego i dobrego stylu życia.

Jak interpretować piramidę

Pamiętajmy, że piramida powinna być uważana za wskazówkę, dotyczącą zdrowego stylu życia, a nie żelazną zasadę. Każdy człowiek jest inny. U każdego mogą występować różne nietolerancje pokarmowe czy alergie. Gdy na przykład nie tolerujesz glutenu, to twoja piramida żywieniowa będzie wyglądała zupełnie inaczej. Nie przejmuj się, jeśli nie będziesz mógł w stu procentach kierować się zasadami z piramidy. Twoje zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze. Oto poszczególne poziomy piramidy, od najniższego, i sposoby ich interpretowania:

  • Aktywność fizyczna. To największy poziom piramidy. Oznacza to, że aktywność fizyczna jest najbardziej potrzebnym elementem w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Na ruch należy poświęcać około 30-40 minut dziennie.
  • Warzywa i owoce. Powinny stanowić 50% tego, co jesz w ciągu doby. W praktyce oznacza to, że w każdym twoim posiłku powinna znajdować się porcja warzyw lub owoców.
  • Produkty zbożowe. Najbardziej polecane są te pełnoziarniste. Należą do nich: ciemne pieczywo, mąki razowe, płatki i otręby zbożowa, grube kasze. Produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik, poza tym mają więcej witamin i minerałów.
  • Nabiał. Eksperci zalecają wybierać naturalne jogurty i starać się rezygnować z gotowych, słodkich serków smakowych. Mają one sporo cukru i nie są zdrowe.
  • Mięso, ryby i nasiona strączkowe. To wszystko to źródła białka, które nie mają wielkiej ilości nasyconych tłuszczów. Należy częściej wybierać ryby i chude mięso, a mniej mięso czerwone, wędliny czy podroby.
  • Tłuszcze. Znajdują się na samej górze piramidy żywienia. Odgrywają ważną rolę w naszym żywieniu, jednak należy wybierać je z głową. Eksperci radzą, żeby zamiast tłuszczów zwierzęcych, wybierać oleje roślinne. Zdrowo jest dodawać je na zimno, na przykład do sałatek. Zdrowe tłuszcze znajdują się również w orzechach. Jednak są one bardzo kaloryczne, dlatego nie można objadać się nimi bezkarnie. Warto jednak pamiętać o nich, podczas planowania posiłków.
Zdrowa dieta na talerzu
Źródło: Pixabay

Dopełnieniem piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej jest zalecenie wypijania dziennie około 1,5 litra wody. Należy również rezygnować ze słodyczy i alkoholu. Mądrym wyborem jest także ograniczenie soli, a jako alternatywę używać ziół.

Podsumowanie

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej jest idealnym punktem wyjścia do układania codziennego jadłospisu. Możemy kierować się zaleceniami, które są w niej przedstawione i cieszyć się zdrowym stylem życia, które piramida nam da. Warto jednak pamiętać o tym, o czym wspominaliśmy na początku. Piramida nie jest dla wszystkich. Mogą z niej korzystać osoby zupełnie zdrowe. Chore – powinny najpierw skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Specjaliści pomogą nam zmodyfikować piramidę  w taki sposób, że uwzględnią w niej nasze wykluczenia i nietolerancje pokarmowe.