Dieta cukrzycowa – co można jeść, co należy wykluczać, kogo dotyczy

Dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa jest ważnym elementem leczenia cukrzycy. Oprócz leków, które obniżają poziom cukru we krwi, stanowi podstawę w zmaganiu się z tą jednostką chorobową. Mitem jest, że cukrzyk nie może jeść smacznie, a jego dieta nie jest urozmaicona. Dieta cukrzycowa może być równie pyszna, co dieta zdrowego człowieka. Nie jest ona tak skomplikowana, jak wydaje się większości ludzi, i warto ją stosować. Tym bardziej że cukrzyca z roku na rok zbiera coraz większe żniwo. Co więc można jeść, chorując na cukrzycę? Czego unikać? I kogo w ogóle dotyczy dieta cukrzycowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Cukrzyca

Cukrzyca to przewlekła choroba. Jej powodem jest zaburzenie w wydzielaniu lub działaniu insuliny – hormonu, który produkowany jest przez trzustkę. Cukrzyca często powstaje przez:

  • złe nawyki żywieniowe;
  • nadciśnienie tętnicze,
  • małą ilość snu,
  • nadwagę i otyłość,
  • stres.

Wyróżnia się kilka typów cukrzycy, a każdy z nich dotyka nieco inną grupę osób. Jest też powodem różnych czynników. Wyróżniamy cukrzycę typu 1, typu 2 i cukrzycę ciążową. Pierwszy typ charakteryzuje się tym, że komórki beta trzustki przestają produkować insulinę, ta cukrzyca najczęściej pojawia się u dzieci. W typie drugim tkanki w organizmie człowieka nie są wrażliwe na insulinę. Trzustka po pewnym czasie się „wypala” przez coraz większą produkcję insuliny. Cukrzyca typu 2 jest głównie wynikiem złej diety. Cukrzyca ciążowa pojawia się u kobiet będących w ciąży, które wcześniej na cukrzycę nie chorowały. Występują u nich stany hiperglikemiczne, czyli podwyższony cukier we krwi.

Cukrzyca
Źródło: Pixabay

Dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa powinna być nieodłącznym elementem leczenie osób chorujących na wszystkie typy cukrzycy. Nie wyleczy ona z choroby, ale jej celem jest zapobieganie gwałtownym wahaniom cukru we krwi. Dieta cukrzycowa zresztą wpływa korzystnie nie tylko na hiperglikemię, ale pomaga także w walce z otyłością czy miażdżycą, które często towarzyszą chorobie. Odpowiednio ułożona dieta pomaga także optymalizować stężenie cholesterolu całkowitego. Reguluje również ciśnienie tętnicze krwi, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Podstawą każdej diety cukrzycowej powinny więc być produkty o niskim indeksie glikemicznym. Czyli niezawierające dużych ilości węglowodanów. Takie produkty są dłużej trawione, dzięki czemu nie powodują gwałtownych skoków poziomu cukru. Bardzo ważna jest również ilość zjadanych posiłków i ich częstotliwość. W diecie cukrzycowej lepiej jest jeść częściej, a mniej. Preferowana ilość zjadanych posiłków dziennie wynosi między 4 a 6 i zależy to od rodzaju cukrzycy i sposobu leczenia. Bardzo ważne w diecie cukrzycowej jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Co więc można jeść, chorując na cukrzycę, a czego należy unikać?

Produkty zalecane

Na liście produktów, które osoby chore na cukrzycę mogą spożywać znajdują się między innymi:

  • Naturalny nabiał i jego przetwory. Dozwolone są chude białe sery, jogurty i kefiry naturalne. Najlepiej wybierać takie o niskiej zawartości tłuszczu (do 2%). Polecane są również serki twarogowe, grani i te ziarniste;
  • Warzywa. Do tych szczególnie polecanych, o najniższym indeksie glikemicznym, zaliczamy: kalafior, cukinia, brokuły, kapusta, sałata, pomidory, cebula, ogórki, brukselka, biała i czerwona fasola, groszek, kalarepa, fasolka szparagowa, papryka, marchew, por, soczewica, pietruszka, papryka czy rzodkiewka. Najlepiej jest spożywać je wszystkie na surowo, wtedy zachowują wszystkie swoje walory odżywcze. Warzywa należy jeść do każdego posiłku. Wszystkie inne również można spożywać jednak w znacznie ograniczonych ilościach;
  • Owoce. W porównaniu do warzyw nie ma ich tutaj aż tyle. To dlatego, że owoce zawierają sporą ilość cukrów prostych. Ich spożywanie powinno więc być ograniczone, co nie znaczy, że owoce należy całkowicie wyeliminować ze swojej diety. Zawierają przecież mnóstwo witamin, tak ważnych, dla naszego zdrowia i odporności. Do tych szczególnie preferowanych owoców dla cukrzyków należą: borówki, agrest, truskawki, grejpfrut, jabłka, gruszki, mandarynki, maliny czy jeżyny;
  • Jaja, drób i chude mięso. Te produkty nie zawierają większej ilości węglowodanów. Dostarczają za to sporej ilości potrzebnego białka. Minusem jest duża ilość tłuszczów i cholesterolu. Dlatego pacjenci chorujący na cukrzycę powinni jeść jedynie chude mięsa, do których należą: kurczak, królik, indyk, cielęcina, wołowina i wieprzowina. Polecane są również ryby morskie i jaja kurze;
  • Produkty zbożowe pełnoziarniste. Należą do nich: razowe pieczywo, grube kasze, makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, płatki i otręby zbożowe.
Dieta dla cukrzyków
Źródło: Pixabay

Produkty zabronione

Do produktów niezalecanych dla osób chorujących na cukrzycę należą:

  • Warzywa długo gotowane i konserwowe;
  • Słodzone, smakowe jogurty i inne przetwory mleczne;
  • Cukier, miód, słodycze, napoje słodzone i gazowane;
  • Kasza jaglana, kukurydziana, biały ryż, płatki kukurydziane, płatki jaglane i ryżowe;
  • Niektóre owoce, np. winogrona i banany;
  • Tłuste mięsa, parówki, kiełbasy, salami, pasztety;
  • Sól.