Jak dbać o wzrok – 5 sposobów na zdrowe oczy, które warto wcielić w życie

Sposoby na zdrowe oczy

Można powiedzieć, że nasze oczy to okno na świat. Bez nich nasze codziennie funkcjonowanie byłoby znacznie utrudnione. Warto więc o nie dbać i je pielęgnować. Wielogodzinna praca przy komputerze, zanieczyszczone powietrze, negatywna dieta. Wszystko to niekorzystnie wpływa na ich stan. A wystarczy wprowadzić tylko kilka zdrowych nawyków. Dzięki temu te czynniki nie będą aż w tak wielkim stopniu im szkodzić. W artykule przedstawiamy 5 sposobów na zdrowe oczy, które warto wcielić w życie już dzisiaj.

Regularne badania kontrolne

Regularne badania kontrolne to podstawa w dbaniu o oczy. Są też istotnym elementem pielęgnacyjnym. Podczas wizyty u okulisty nie tylko bada się wadę wzroku. Jeśli trzeba, lekarz dobiera odpowiednią korekcję. Zleca okulary lub soczewki. Podczas takiego rutynowego badania lekarz może wykryć poważną wadę wzroku lub nawet choroby. Cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze odbijają się przecież na stanie naszych oczu. Specjaliści zalecają, aby rutynową kontrolę w gabinecie okulistycznym przechodzić przynajmniej raz na pół roku. Badanie jest bezbolesne, a pomaga szybko reagować na niekorzystne zmiany w naszych oczach.

Badanie kontrolne wzroku u okulisty
Źródło: Pexels

Odpowiednia dieta

Kolejnym ważnym punktem na liście dbania o wzrok jest odpowiednia dieta. Powinna składać się przede wszystkim z:

  • Warzyw i owoców;
  • Pieczywa pełnoziarnistego;
  • Orzechów;
  • Ryb;
  • Produktów zawierających kwasy omega-3, luteinę, cynk i witaminy A, C i E.

Odpowiednia i zbilansowana dieta może zapobiec rozwojowi niektórych chorób oczu. Należą do nich na przykład zwyrodnienie plamki żółtej, krótkowzroczność czy jaskra. Dostarczenie organizmowi wszystkich ważnych produktów odżywczych, witamin i minerałów, z pewnością pozytywnie odbije się na stanie naszych oczu.

Marchewka na zdrowe oczy
Źródło: Pexels

Odpoczynek od komputera

W dzisiejszych czasach mało jest takich zawodów, które przynajmniej przez trzy godziny dziennie, nie wymagałyby pracy przed komputerem. Główny problem, w kontekście naszych oczu, polega tutaj przede wszystkim na zbyt rzadkim mruganiu. To powoduje suchość oczu, a w konsekwencji szybsze męczenie wzroku. Można tego uniknąć, przynajmniej w jakimś stopniu. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które należy stosować przy pracy przed komputerem:

  • Co dwadzieścia minut rób przerwę od komputera. W tym czasie najlepiej jest patrzeć w punkt, który znajduje się z dala od Ciebie. Możesz wyjrzeć przez okno albo przejść się po biurze.;
  • Umieść monitor przynajmniej 50 cm od poziomu oczu. Pozwoli to zredukować tzw. parowanie filmu łzowego;
  • Stosuj czcionkę, która pozwala na swobodne czytanie;
  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli jest ono naturalne. Sztucznego nie kieruj bezpośredni na komputer.
  • Nawadniaj organizm.

Okulary przeciwsłoneczne

Wbrew pozorem są one ważne w kontekście dbania o wzrok. Chronią oczy przed nadmiarem światła i promieniowaniem UVA i UVB, które są szkodliwe dla narządu wzroku. Groźnymi konsekwencjami nasłonecznienia oczu mogą być: nowotwory oczu i powiek, uszkodzenie plamki żółtej czy tłuszczyk. Najlepiej jest nosić okulary, które w stu procentach ochronią nasze oczy, blokując wspomniane już promienie AVA i UVB. Eksperci radzą, żeby nosić okulary przeciwsłoneczne w odcieniach:

  • Braząwym lub bursztynowym. Poprawiają one kontrast, odbijają promienie słoneczne, pochłaniają światło niebieskie;
  • Szarym. Dają naturalny kontrast, nie przekłamują odbiory barw;
  • Zielonym. Zmniejszają napięcie oka przy jasnym świetle;
  • Żółtym. Rozjaśniają obraz po zmroku i podczas deszczu;
  • Różowym. Zniekształcają ostrość, podbijają naturalne kolory i poprawiają kontrast.
Okulary przeciwsłoneczne
Źródło: Pexels

Spa dla oczu

Pielęgnacja oczu również jest bardzo ważna, aby utrzymać je w dobrym stanie zdrowia. Masaż powiek znacząco poprawia kondycję oka. Eksperci radzą, aby wykonywać go przynajmniej 3 razy w tygodniu. Wystarczy delikatnie masować powieki górne i dolne okrężnymi ruchami. Kojące są również okłady ziołowe. Do szczególnie polecanych należą te ze świetlika lekarskiego, rumianku, nagietka lekarskiego i szałwii lekarskiej. Mają one działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające. Pomagają zmniejszać obrzęki, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienie oczu.

Jak dbać o wzrok dziecka

Szacuje się, że około 20% dzieci w Polsce ma nieprawidłowości układu wzrokowego. Takie, które wymagają profesjonalnej korekcji. Objawami, które o tym świadczą, mogą być: częste mruganie, potykanie się i upadanie, ból głowy czy problemy z czytaniem i pisaniem z większej odległości. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u okulisty. Niestety często rodzice to zaniedbują. A w przypadku dzieci regularne kontrole u okulisty są równie ważne, jak u dorosłych. Szczególnie gdy w rodzinie występują choroby oczu.

W takim przypadku pierwsza wizyta dziecka u okulisty powinna mieć miejsce już w trzecim miesiącu życia. Profilaktycznie można podawać kwas omega-3 i chronić dzieci przed urządzeniami elektronicznymi. Jednak nic nie zastąpi wizyty u okulisty i profesjonalnego zbadania, a potem leczenia oczu.

Wzrok dziecka
Źródło: Pexels