Kurkuma na wybielanie zębów, czyli jak wybielić zęby domowym sposobem

Kurkuma na wybielanie zębów

O śnieżnobiałym uśmiechu marzy chyba każdy. Daje on poczucie pewności siebie, dobre samopoczucie i jeszcze piękniejszy wygląd. Nie każdego jednak stać na drogie zabiegi wybielające, które dają efekt jak z reklam. Dla takich osób mamy dobrą wiadomość. Istnieją domowe sposoby, dzięki którym każdy może mieć iście hollywoodzki uśmiech. Jednym z nich jest użycie kurkumy jako środka wybielającego. Jak jednak zrobić to dobrze? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Kurkuma

Kurkuma to przyprawa zwana inaczej ostryżem, szafranem lub żółtym imbirem. Pochodzi z Indii i właśnie z kuchnią indyjską jest najbardziej kojarzona. Nadaje charakterystyczny, żółty kolor potrawom. Jej zastosowanie w zabarwianiu produktów sięga 600 roku przed naszą erą. Na początku przyprawa była stosowana w łagodzeniu skurczów menstruacyjnych, niedrożności wątroby, stanów zapalnych i chorób pasożytniczych. Obecnie wiadomo, że ma ona znacznie szersze działanie.

Jak twierdzą naukowcy, kurkuma wykazuje silne właściwości w leczeniu nowotworów: skóry, płuc, trzustki, wątroby, przełyku i wielu innych. To głównie przez polifenol, który działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Na badaniach, które zostały przeprowadzone na zwierzętach, stosowanie kurkumy zmniejszyło wielkość guzów o 30 procent.

Kurkuma na białe zęby
Źródło: Pexels

Substancje zawarte w kurkumie działają ochronnie na komórki wątrobowe. Stosowana jest także podczas dysfunkcji trzustki, przy problemach trawienia i wrzodach żołądka. Kurkuma jest składnikiem wielu leków stosowanych przy niewydolności wątroby i zapaleniu dróg żółciowych.

Kurkuma wzmacnia odporność i zwalcza infekcje. Dzięki działaniu peptydu możemy zapobiec infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Podczas gdy infekcja jest już rozwinięta w organizmie, kurkuma pomaga zwalczać gorączkę, prowadzi do lepszego samopoczucia pacjenta i pomaga w działaniu środków przeciwwirusowych.  Choroby oczu również można leczyć przy pomocy kurkumy. Szczególnie pomocna jest ona w przypadku zespołu suchego oka, zapalenia spojówek, jaskry i retinopatii niedokrwiennej.

Kurkuma na wybielanie zębów

Kurkuma oprócz tego, że wybiela zęby, to w jamie ustnej działa jeszcze jako środek przeciwgrzybiczny i przeciwbakteryjny. Szafran i jego właściwości ścierne pomaga usunąć płytkę nazębną. Zapobiega również odkładaniu się osadu na zębach. Właściwości wybielające dopełniają wszystkie te zalety kurkumy. Jak dokładnie działa szafran w kontekście wybielania zębów?

Specjaliści z dziedziny stomatologii mówią, że dzieje się to głównie dzięki właściwościom ściernym szafranu. Wybiela on więc tyle, ile za jego pomocą uda się usunąć osadu, zgromadzonego na zębach. Taki sam efekt, według ekspertów, można uzyskać, czyszcząc zęby w gabinecie stomatologicznym. Chociaż faktem jest, że kurkuma pozytywnie wpływa na usuwanie bakterii z naszej jamy ustnej, to ma również jedną wadę. Może powodować podrażnienie dziąseł, szczególnie u osób z nadwrażliwością, stanami zapalnymi dziąseł czy ranami. To dosyć ostra przyprawa i przed jej użyciem warto zastanowić się, czy nie wywoła ona u nas więcej szkody niż pożytku.

Kurkuma
Źródło: Pexels

Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, wybielanie zębów kurkumą, może przynieść zupełnie odwrotny efekt. Specjaliści twierdzą, że zbyt częste wybielanie tą przyprawą, może zabarwić zęby na żółto albo nadać im pomarańczowy odcień. Nadmierne stosowanie kurkumy może także prowadzić do osłabienia szkliwa na zębach.

Jeśli jednak nie jesteście w grupie ryzyka, czyli jeśli nie borykacie się z nadwrażliwością dziąseł i stanami zapalnymi, możecie wypróbować metodę wybielenia zębów kurkumą. Weźcie najpierw pod uwagę wszystkie możliwe skutki uboczne. Jeśli jesteście pewni swojej decyzji i ciekawi efektów – działajcie! Poniżej opisujemy, jak zrobić to bezpiecznie w domowym zaciszu.

Jak wybielić zęby kurkumą

Przepis na pastę do zębów z kurkumy jest banalnie prosty. Wystarczy jedynie wymieszać przyprawę z wodą tak, aby powstała dosyć gęsta piana. Pastę należy pozostawić na zębach przez kilka minut. Nie na długo, gdyż kurkuma posiada również właściwości barwiące. Zbyt długie trzymanie pasty na zębach może wywołać zupełnie odwrotny skutek od wybielenia.

Po całym zabiegu należy dokładnie wypłukać jamę ustną, przepłukując ją kilkukrotnie wodą. Dobrze jest także umyć zęby, język i jamę ustną zwykłą pastą do zębów. Taką, której używamy na co dzień. Ze względu na właściwości barwiące kurkumy z pewnością będzie również potrzebne umycie umywalki. Uzyskane efekty na zębach, szczególnie po kilkukrotnym, regularnym myciu, na pewno warte są tych małych niedogodności. Zabieg należy stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Zęby wybielone kurkumą
Źródło: Pexels